Muzyka Mozarta
Psychoterapia jest metodą nastawioną na leczenie i poprawę stanu psychicznego pacjenta. Nie jest jednak jedynym sposobem który prowadzi do zmian w osobowości człowieka.
Bardzo wartościowym sposobem wpływania na przeżywane emocje i przepracowywania ich jest także muzykoterapia. Może ona być prowadzona przez wyspecjalizowanego muzkoterapeutę, co odbywa się w ośrodkach terapeutycznych, ale słuchanie wartościowej muzyki we własnym zakresie ma także właściwości terapeutyczne.
Zazwyczaj słuchamy muzyki popularnej, o którą jest najłatwiej. Wystarczy włączyć radio i nieskomplikowane rytmy i melodie wpływają do naszych uszu. W muzyce istnieje jednak coś więcej i coś lepszego niż to co najłatwiej dostępne. Istnieją takie rodzaje muzyki i takie utwory, które działają jak „miód na serce” i łagodzą … konflikty wewnętrzne.
Za najwybitniejszego kompozytora przez wielu uważany jest Mozart. Doskonałości obecnej w jego muzyce nie udało się osiągnąć wielu innym, skądinąd wybitnym kompozytorom. Jej częste słuchanie poprzez mechanizm introjekcji zaszczepia we wnętrzu człowieka to co muzyka ta sama w sobie zawiera. Harmonia w niej obecna przywraca harmonię rozkołatanym emocjom, a doświadczanie piękna w niej obecnego przenosi człowieka w sferę transcendencji.
Słuchanie pięknej muzyki pomaga rozwiązać bolesny konflikt rozgrywający się wewnątrz naszej osobowości – pomiędzy id (potrzeba przyjemności), a superego (trzymanie się zasad), w którym skołatane ego (świadomość, racjonalność) nie wie jak sobie poradzić. Muzyka dająca doświadczenie piękna powoduje że id poznaje uwodzący smak nowych przyjemności – głębszych, wznioślejszych, duchowych a sposób przeżywania przyjemności „przyziemnych” uszlachetnia. Superego przychylniejszym okiem spogląda na takie id. Ego natomiast przestaje być skołowane trudnym do rozwiązania konfliktem, ponieważ id i superego zaczynają ze sobą współgrać. Id, ego i superego zaczynają funkcjonować harmonijnie – tworzyć dobrze brzmiący akord.
W czasie korzystania z psychoterapii warto zaprzyjaźnić się z Mozartem. Słuchanie jego muzyki może wspomagać proces wewnątrzpsychicznej przemiany.
Dla osób przyzwyczajonych do muzyki popularnej początkowo może to wiązać się z pewnym wysiłkiem, wysiłek ten jednak warto podjąć. Podchodząc do sprawy praktycznie na początek można wybrać np. sonaty fortepianowe i pozwolić by ucho przyzwyczaiło się do tego typu muzyki. Następnie możliwe będzie przejście także do innych utworów.